من مكتوب

June 1, 2008

درد دل تاريخ ….

Filed under: دردهاي اجتماعي — saeedlog @ 11:20 am

تاريخ يك كشور گنجينه اي ارزشمند از تجربيات مردم آن كشور در طول زمان است ، معمولا بخش اعظم تاريخ از زبان كساني نقل شده  كه خود تاريخ ساز هم بوده اند .
تو كشور ما معمولا به تاريخ هيچ اهميتي داده نمي شه و هيچ كس نميخواد قبول كنه كه با خوندن تاريخ و درس گرفتن از آن ، مي شه بسياري از خطا ها رو دوباره مرتكب نشد ، شايد به همين دليله كه به تاريخ اونقدرها اهميت داده نمي شه .
بعد از انقلاب ، تعداد بسياري از رجال سياسي زمان شاه ، بدون اين كه مهلت حرف زدن پيدا كنند و از تاريخ و نقش خودشون در اون حرفي بزنند ، اعدام شدند ، حتي بسياري از آنها دادگاهي هم نشدند و سريعا اعدام انقلابي شدند .
پيش از انقلاب هم ، همين داستان ها تكرار مي شد
ما يه نهادي داريم تحت عنوان ” مركز اسناد انقلاب اسلامي ” ، و در اين نهاد كه رياستش در حال حاضر با روح الله حسينيانه ، تمام اسناد رد و بدل شده توسط رده هاي بالايي مملكت در طول انقلاب نگهداري شده ، اما نكته مضحك قضيه اينه كه رئيس اين نهاد ، خودش يكي از تاريخ ساز هاي اين كشوره و هم كاسه سياه چهره ترين مهره هاي سياسي و اطلاعاتي اين كشوره . آيا اين به نوعي تحريف تاريخ نيست ؟؟؟؟؟؟؟
هاشمي رفسنجاني يكي از اون كساني يه كه خاطرات خودش رو از تمام طول دوره فعاليت سياسي اش كتاب كرده ، بگذريم كه به نظر من ، اين روشي براي توجيه اقدامات خودش در زمان تصدي گري اش بر مهمترين صندلي هاي اين كشوره ، و به نوعي تقديس و تطهير خودش در تاريخه . اما نكته جالبش اينه كه اخيرا يكي از كتاب هاي هاشمي رو از نمايشگاه تهران جمع ميكنن به اين دليل كه در جايي اش توضيح داده كه حتي امام هم مخالف شعار مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل در تظاهرات ها بوده . باورتون مي شه كه اين سيستم اونقدر تاريخ ستيزه كه حتي به يكي از مهره هاي فوق العاده قدرتمندش هم اجازه روشنگري در باب تاريخ رو نمي ده .
مثال هايي از اين دست فراوانه كه دست هايي از پشت صحنه مانع بيان روشن تاريخ شده و گويا تاريخ در خودش چيزهايي رو داره كه عده اي نميخواند ، اون چيزها رو بشه .
جديدا خيلي از آدم هاي صاحب نفوذ و قدرتمند رو ديدم كه دارند خاطراتشون رو مي نويسن و به نظر من هرجا يه مهره اطلاعاتي دست به نوشتن تاريخ بزنه ، حتما تحريفي در كاره .
ناگفته هاي تاريخ بسيارند مثلا :
ناگفته هاي بسياري در باره جنبش مشروطه هنوز مونده .
ناگفته هاي بسياري در باره مصدق و دوران صدارتش مونده .
ناگفته هاي بسياري در باره فعاليت هاي جنبش هاي چپ گرا در كشورمون مونده.
ناگفته هاي بسياري در باب انقلاب اسلامي مونده .
ناگفته هاي بسياري درباره دولت موقت و حوادث آن دوره باقي مونده .
تاريخ معاصر درباره بني صدر كاملا سكوت كرده .
تاريخ معاصر درباره اقدامات سرداران جنگ در هشت سال دفاع تحميلي كاملا سكوت كرده
تاريخ معاصر درباره قتل هاي زنجيره اي و حكومت سياه فلاحيان و وزارت اطلاعات متبوعش كاملا سكوت كرده .
خلاصه تاريخ در دلش حرف هاي ناگفته بسياري باقي مونده كه مطمئنا به نفع هيچ كدوم از اصحاب زور و زر و تزوير كنوني نيست رو شدنش .
به اميد افتادن پرده ها

Advertisements

9 Comments »

 1. من اپ کردم منتظر حضورت مهربان
  مطلب جالبی بود

  Comment by آیدا — August 6, 2008 @ 12:20 am

 2. سلام
  وبلاگ شما را در لیست وبلاگ های بروز شده دیدم
  وبلاگ جالبي داريد
  به سایت من هم سر بزنید
  منتظر نظرات ارزشمند شما هستم
  موفق باشید .

  Comment by احمد — August 6, 2008 @ 12:20 am

 3. سلام
  به موضوع جالبی اشاره کردی اما متاسفانه وقتی حرف ازآثار باستانی و تاریخ میاد رهبران مملکتی می گویند این آثار نشانه خونخواری پادشاهان بوده به این نکته که تکرار تجربه خطا می باشد نیز بسیار خوب اشاره نمودی اما کجاست آن گوش شنوا و چشم بینا فقط دیکتاتوری است بس .

  Comment by نیلوفر — August 6, 2008 @ 12:20 am

 4. خیلی جالب بود می دونی چی؟ اینکه امروز با دوستان یکی از کتابهای تاریخ سال پنجم زمان شاه رو نگاه می کردیمو می خندیدم…می دونی چرا چون همه درساشون زندگی و عیشو نوشهای شاه و حتی ساعت به دنیا اومدن شاه رو نوشته بود و از قرارداد های ننگینی که بین کا و کشورهای خارجی بسته شده بود اظهار فضل میکرد.(مثلا جدا شدن بحرین از خاک ایران و مستقل شدن اون…چیزی که همین الان از سران بحرین اعلام کردن که ما بحرین و اشغال کرده بودیم و…)
  منم موافقم که تاریخ ممکنه یه جاهاییش سانسور شده باشه و البته این موضوع رو با استا دا هم در میون گذاشتیم. که گفتند با اینکه ممکنه بعضی جاهای تاریخ که به نفع ما نیست جمع شده باشه اما بازم میشه از یه جاهایی اونو فهمید و با اسناد دیگه مطابقت داد و از کسانیکه بهشون اعتماد داریم قبول کرد.و البته میگفت باید در تاریخ فکر بازی داشت و درک بالایی.
  اما در مورد این حرفت: "حتي امام هم مخالف شعار مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل در تظاهرات ها بوده " خیلی راحت از همه حرفا و سحنرانیهای امام میشه فهمید که اینطور نبوده … و معلوم نیشت اون کتاب چی گفته الکی نقل قول نکن…
  ولی کلا بگم هر کی تاریخ نمی دونه بی سواده. بی سواده محض!!!

  Comment by happy — August 6, 2008 @ 12:20 am

 5. happy جان من رو متهم به تاريخ نداني نكن ، اون چيزي رو هم كه گفتم عين واقعيته كه هاشمي در كتابش آورده ، امام خميني حرف هاي متناقض زيادي زده ، اگه باور نداري ، برو و سخنانش در پاريس رو مقايسه كن با يك سال بعدش در جماران ، 180 درجه تناقض و تفاوت وجود داره . خيلي ساده لوحانه است اگه بدون عميق شدن روي جزئيات تاريخ ، در مورد تاريخ اظهار نظر كنيم .
  يكي از اون كساني كه به نظرم بازشناسي اش در تاريخ معاصر خيلي مفيده ، شخص " بني صدر " ه . ولي به نظرت اگه اينهمه اين شخص بده ، چرا صدا و سيما اين قدر در موردش ساكته و فقط چند تا مورد ساده رو هر سال تكرار ميكنه ، مثل فرمان انفجار هواپيماهاي باقيمانده آمريكايي در طبس ، يا دستور ندادن آرپي جي به سپاه و اين چيزاي ساده ، ولي كسي نمي گه كه چرا اين شخص در زمان خودش 10000000 (ده ميليون ) راي از مردم بدست مي ياره ، در حالي كه حزب جمهوري شديدا بر عليه اش ضد تبليغات مي كرده و امام هم برخلاف بعضي كانديداهاي ديگه ، ازش حتي يه حمايت ساده نمي كنه .

  Comment by پول شيرين ايراني — August 6, 2008 @ 12:20 am

 6. بله من به واجب الوجود خیلی تا به حال فکر کردم!! به نظر من واجب الوجود چیزی نیست که فقط مخصوص به ملاصدرا یا…باشه.هرکسی با یه درک ساده هم میتونه به وجود اون پی ببره و اگر این طور نباشه جای اشکاله . هر کسی با درک خودش باید بتون یه درکی از خدا پیدا کنه.البته من نمیدونم چرا این موضوع برای شما تا این حد پیچیده شده؟و دقیقا مشکلوتن سر چیه؟

  Comment by متولد مرداد — August 6, 2008 @ 12:20 am

 7. در ضمن در مورد حرفتون در مورد رفسنجانی.من معتقدم که دروغ گفته چون ما همون موقع بهش مدرك و سند داديم و ثابت كرديم كه امام هيچ وقت مخالف اين شعار نبوده .من خودم جمله امام رو منتشر كردم كه در مورد شعار مرگ بر امريكا گفته بود" ما در صدد خشکانیدن ریشه های فاسد صهیونیسم، سرمایه داری و کمونیزم در جهان هستیم، ما تصمیم گرفته ایم به لطف و عنایت خداوند بزرگ نظامهایی را که براساس این سه پایه استوار گردیده اند نابود کنیم و نظام اسلام رسول الله -صلی الله علیه و آله و سلم- را در جهان استکبار ترویج نماییم و دیر یا زود ملتهای دربند شاهد آن خواهند بود …از خدا می خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه ی مسلمین که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکا و شوروی را به صدا درآوریم"(صحیفه نور؛ جلد 20؛ ص 232)
  جالب توجه اینکه این سخن ۴ سال پس از تاریخی که حضرات سیاستمدار ادعا می کنند ایراد شده است، یعنی در زمانی که فشار جنگ و مسایل اقتصادی و سیاسی داخلی و همینطور معضلات بین المللی به مراتب نگران کننده تر از قبل بوده است.
  امام راحل(ره) نیز همانند اجداد معصومینشان در بکار بردن الفاظ دقت تام داشتند و کلمات و جملات را با توجه به معانی حقیقی و قرآنیشان استفاده می کردند. وقتی ایشان امریکا را "شیطان بزرگ" می نامند حتما به مفهوم قرآنی شیطان توجه دارند. شیطان هیچگاه توبه نخواهد کرد و به اغوای انسان قسم خورده است بنابراین امام در بکاربردن این مفهوم به مخاصمه همیشگی و ذاتی انقلاب اسلامی و امریکا نظر داشته اند. امام می دانستند که توبه بشر امروز از ذات اومانیستی و نفس پرستی اش امکان ندارد. و امپریالیسم تجلی ذات بشر مدرن غرب است.

  Comment by متولد مرداد(2فکرو یک قلم) — August 6, 2008 @ 12:20 am

 8. اين كه قصد دارين امام خميني رو يه موجود مبري از خطا بدونيد ، اصلا خوب نيست .
  در ضمن اين كه اومانيسم رو نفس پرستي مي دونين هم اصلا جالب نيست . شما شايد بدونيد پشت واژه شيطان چه مفاهيمي خوابيده ، ولي مطمئنم نمي دونيد پشت اومانيزم چي خوابيده .
  در ضمن وقتي آقاي رفسنجاني ، كه به قولي ، دست راست امام بودند و از نزديكان ايشان ، چيزي رو ميگويند ، شما نمي تونيد خيلي ساده بگيد كه ايشون سياست ورزي كردند و اصلا هيچي بارش نيست و براش مدرك از صحيفه نور بيارين .
  هاشمي شنيده هاي شما رو با دو تا چشم خودش ديده ، من به هاشمي بيشتر اعتماد دارم تا صحيفه نور

  Comment by پول شيرين ايراني — August 6, 2008 @ 12:20 am

 9. لینک کردن بالاخرهبه زورم

  Comment by happy — August 6, 2008 @ 12:20 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: