من مكتوب

May 26, 2009

خاتمی بت ما بود

Filed under: همين جوري ها — saeedlog @ 2:20 pm

2 خرداد برای همیشه در یاد ملت تشنه اصلاح طلبی خواهد ماند و همچنین نماد آن که همان خاتمی عزیز باشد , خاتمی برای ما یادگاری از آن دوران شیرین و زودپا بود , دورانی که جرقه امیدی به خرمن ناامیدی این مرز و بوم افتاد و شعله هایی زبانه کشید که اگر از آنها محافظت می شد , تمام محافظه کاران سیاسی و اختاپوس های مذهبی را به خاکستر می کشید . خاتمی برای من یادگار همان لحظه های شیرین است .

اما خاتمی نتوانست از سطح یک یادگاری شیرین بالاتر رود و نتوانست جریان بی سری که به دنبال یک سر توانمند می گشت را هدایت کند و همین ” نتوانستن ” خاتمی ( یا به قول خودش ” نگذاشتند “) باعث شد تا بت خاتمی در نظر ما که به دنبال اصلاحات واقعی و نه شعاری بودیم بشکند . خاتمی برای ما همان دو سال اول بود و شش سال بعد فرقی با ناطق نوری , ری شهری و یا توکلی نمی کرد . خاتمی شش سال سکوت کرد , خاتمی ای که می توانست با توجه به ظرفیت های ریاست جمهوری و با بازکردن فضای سیاسی محیط را برای معرفی نخبه های سیاسی و تولید نخبه های سیاسی مهیا کند , ترجیح داد تا سکوت کند , سکوتی که باعث شد در انتهای دوران ریاست جمهوری اش در همین دانشگاه تهران ,آماج توهین ها و سئوال های بنیادینی از سوی دانشجویانی شود که پیش ترها بت شان بود , شود .

شاید برای کسانی که سالیان اول دانشگاه خود را می گذرانند , درک سال های ریاست جمهوری خاتمی سخت باشد ,ولی برای کسانی که آن دوران را درک کرده اند , ناتوانی های خاتمی , سخنرانی های تکراری او و ” نگذاشتند ” های او چندان ناآشنا نیست . سکوت های خاتمی هنوز برای نسل من , معماست , معماهایی که هرگز پاسخ داده نشدند و خاتمی هنوز هم قصد پاسخ گویی به آنها را ندارد .

شاید اگر این دوران چهار ساله سیاه احمدی نژاد نبود , خاتمی فراموش می شد و همان یادگاری شیرین باقی می ماند . شاید اگر دکتر معین و یا کروبی رییس جمهور می شدند , در فضای باز حاصله چهره های قوی و توانمندی به جامعه معرفی می شد و اکنون دیگر دم از قحط الرجال نمی زدیم , شاید دیگر نیاز نبود تا میرحسین را از زیر گرد وغبار سالیان بیرون بکشیم و گردروبی کنیم و سعی کنیم که اعتماد !!! کنیم . اما امروز پس از چهار سال سیاه و خفت بار احمدی نژادی دوباره خاتمی بت ما شده است , بتی که زشتی چهره سکوت هایش را از یاد برده ایم , زهر ” نگذاشتند ” هایش را از یاد برده ایم .

معمولا نتیجه بت سازی همیشه پیروی کورکورانه بوده است و نتیجه پیروی کورکورانه , بازتولید اتفاقات تلخ در تاریخ و ترس من بازتولید یک اتفاق مکرر است , بازتولید تجربه یک سال شادی و چندین سال سکوت و بازتولید گفتمان احمدی نژادی در نه سال بعد و …

Advertisements

1 Comment »

  1. فراموش نمی کنم که در زمان انقلاب بسیاری از توانایی ها و قابلیت ها به آیت الله خمینی نسبت داده می شد که یکی از شاخص ترینش این بود که امام به هفت زبان زنده دنیا مسلط است و دکترا از سوربن دارد و این گفته ها و مشابه این سخنان در تهییج مردم بسیار موثر بود…دو سه ماه بعد از پیروزی انقلاب وقتی یاسر عرفات به ایران آمد وامام که مرجع تقلید بود و همه درس هایش را به عربی خوانده بود و 15 سال آخر عمرش را در عراق گذرانده بود برای گفتگو با او از مترجم عربی به فارسی استفاده کرد…بسیاری از آن تصویری که از او ساخته بودند در اذهان فرو ریخت…به طرفداران موسوی یادآوری کنیم که با چنین احساساتی دیگر نمی توان به پدران خود در سال 57 خرده گرفت.

    Comment by m.k — May 26, 2009 @ 4:58 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: